Що таке ніж сантоку?

Що таке ніж сантоку?

Швидше за все, ви вже неодноразово бачили цей ніж. Сантоку входить до складу багатьох сучасних кухонних наборів. Та й окремо його продають.

То що ж це за ніж такий – сантоку? Для чого він потрібний? Чим відрізняється від інших кухонних ножів? Чи потрібний цей ніж саме вам?

Ця невелика стаття допоможе вам розібратися із цими питаннями.

 

Як і де з'явився ніж сантоку?

Сантоку – японський кухонний ніж. Кухня країни сонця що сходить дуже багата та різноманітна. Кожен із сотень островів вніс до неї свій внесок. Тому, не дивно, що і кухонних ножів японці придумали досить багато.

Сантоку цікавий насамперед тим, що саме цей ніж – винахід досить недавній. Ці ножі масово випускаються з другої половини ХХ століття. Вони немов увібрали в себе весь попередній досвід японських кухарів.

Вважається, що ножі Santoku вперше з’явилися наприкінці 40-х років 20-го століття, після Другої Світової війни, як домашня кухарська альтернатива традиційному японському ножу для овочів, який називається «накірі».

Сантоку мусив один замінити декілька різних ножів, бо в себе вдома чи у маленькому фастфуді тримати цілу колекцію ріжучого інструменту не так вже й зручно.

З чим пов'язана така цікава метаморфоза? Тут є деяка фігура замовчання, але нам все здається досить очевидним. Наприкінці сорокових років двадцятого століття у Японії з'явилися та досить довго там пробули американські окупаційні війська.

Дуже багато людей іншої культури опинилося у досить до того замкненому світі японського суспільства. Вони принесли з собою багато чого нового. У тому числі і звичаї своєї кухні.

Багато чого американці винесли з Японії і для себе. І сантоку світу відкрили саме вони. Сталося це значно пізніше. Але переможне поширення цього цікавого кухарського ножа європейськими та американськими кухнями не припиняється й досі.

Сантоку зручний, легкий, простий у користуванні. Його нескладно виробляти на сучасних фабриках, тому ціна його найчастіше виходить цілком доступною.

Швидше за все, саме тому ножі сантоку спочатку набули величезної популярності на батьківщині, а потім і по всьому світу. Нещодавно ці цікаві кухонні ножі дісталися і до України.

 

Що означає назва “сантоку”?



"Сантоку" перекладається з японської як "три чесноти". Цією романтичною назвою ніби підкреслюється універсальність ножа, його здатність добре різати, рубати та подрібнювати.

Якщо ж перекладати слово «сантоку» не в такій романтичній формі, ми отримаємо щось на зразок «універсальний ніж». Сантоку насправді можна використовувати для нарізання чого завгодно.

 

Чим сантоку відрізняється від європейського шеф-ножа?

  • По-перше, формою клинка. У сантоку немає спрямованого вперед вістря. Його ріжуча кромка пряма (тоді як у класичного європейського кухарського ножа вона трохи вигнута). Сам клинок сантоку зазвичай трохи коротший (15-20 см проти 20-30 у шефа) і тонкіший в обусі.
  • По-друге, способом застосування. Сантоку не можна різати з розгойдуванням, як це роблять профі європейськими шеф-ножами. Зате, він добре рубає. До того ж, його відносно тонкий клинок дозволяє робити дуже акуратні тонкі розрізи. Багато японських страв складаються з дуже тонко нарізаних інгредієнтів, тому цього факту дивуватися не доводиться.
  • По-третє, у багатьох сантоку є цікава "фішечка" якої ви не зустрінете на більшості європейських ножів. Якщо ви подивитесь на клинок цього ножа, ви побачите ряд невеликих заглиблень, що йде вздовж ріжучої кромки. Це так звані "повітряні кишені". Вони знижують тертя клинка о матеріал, що нарізається, а також запобігають налипанню продуктів на лезо ножа.
  • Ну і, по-четверте, сантоку відрізняється технікою застосування. Як бачимо, цей ніж у першу чергу призначений для тонкого акуратного нарізання інгредієнтів або рубання зелені. Щось тверде і неподатливе їм краще не рубати - цей ніж легкуватий для такої роботи. Зате, завдяки малій вазі, не надто довгому клинку з прямою ріжучою кромкою, цим ножем набагато простіше користуватися (особливо людям з маленькими руками).

 

Для чого можна використовувати сантоку?


Сантоку як би й є аналогом європейського шеф-ножа і водночас – ні. Він такий же універсальний. Він також знадобиться при нарізанні різних продуктів. Але, як бачимо, є роботи, для яких він пристосований краще.

Він легший і трохи коротший, чим його європейські родичі – шеф-ніж та слайсер. І це робить Сантоку дуже популярним. Бо цим ножем значно простіше користуватися. Та й безпеку під час роботи він надає дещо більшу. Завдяки широкому лезу та великій зручній рукояті пальці кухаря знаходяться доволі далеко від ріжучої кромки. Вістря сантоку притуплене. Тобто порізатися цим ножем дещо складніше, чим європейським аналогом.

Насправді, цей ніж у значній мірі є різаком. І саме завдяки вузькому обуху та прямій ріжучій кромці сантоку дозволяє нарізати інгредієнти страви дуже точними, акуратними, тонкими шматочками.

Використання тонко нарізаних інгредієнтів, характерне для японської кухні. Пригадайте, наприклад, ті ж самі суші. Так що така зорієнтованість ножа саме на точний різ не має дивувати. А нам стає більш зрозуміло, для чого саме краще його використовувати.

Крім нарізання тонкими шматочками сантоку швидко та точно подрібнює зелень, нарізає фрукти та овочі дрібними кубиками.
Він може стати основним ножем на вашій кухні незалежно від того, чи є ви професійним кухарем чи просто любителем готувати щось смачненьке на вашій кухні.

Не рубайте їм кістки та тверді овочі. Хоч цей ніж і трохи схожий на маленький сікач, призначений він для більш тонкої та акуратної роботи. Тонке нарізання риби та інших морепродуктів та подрібнення зелені для салатів – мабуть його головні завдання.

Так що, якщо ви захочете приготувати щось на зразок суші, сантоку вам дуже в цьому допоможе.

Та й для інших справ цілком підійде. Наприклад нарізати хліба, ковбаси та сиру, та наробити бутербродів з цим ножем насправді зручно.

Окрім функціональності, сантоку також здатний привнести дуже цікавий декоративний ефект на вашу кухню. Він нібито створений для того, щоби бути елементом кухонного інтер'єру або для розміщення на підставці під час презентацій. Що й казати, японці завжди вміли вигадувати та робити цікаві речі.

Напишите свой комментарий