Як пристріляти пневматичну гвинтівку?

Як пристріляти пневматичну гвинтівку?

Власників якісних пневматичних гвинтівок стає дедалі більше. Це зовсім не дивно, якщо врахувати, що пневматика доступна, не вимагає витрат часу на бюрократів та їх папірці, а задоволення від стрільби в ціль може приносити справжнісіньке. Та й вибір пневматичних гвинтівок на ринку справді великий – на будь-який смак та товщину гаманця.

Звичайно, найбільше задоволення стрільба приносить у тому випадку, якщо вона точна. Адже хочеться не просто стріляти по мішені, а ще й потрапляти по ній. Якщо ж ви вирішили зайнятися стрілецьким спортом, то там точність влучень взагалі є головною вимогою.

Оптичні приціли – випробуваний та надійний спосіб підвищення точності стрільби. На щастя, вони теж стали досить доступними в наш час. Різноманітність оптичних прицілів на полицях (зокрема віртуальних) нині чи не більша, ніж асортимент власне пневматичних гвинтівок. Тож купити оптичний приціл для пневматичної гвинтівки зараз взагалі не проблема.

Питання в іншому: просто купити «воздушку» і приціл – мало. Як будь-який точний інструмент, комплекс «гвинтівка плюс приціл» потребує правильного налаштування.

 

Так як встановити і пристріляти оптичний приціл на вашій пневматичній гвинтівці? Ось про це і хотілося б поговорити у цій статті.

 

Стаття розрахована в першу чергу на новачків. Досвідчені стрілки знають усі ці теми добре (якщо не відмінно). Але, можливо, наша розповідь буде цікава і стрільцям з досвідом.

Так чи інакше, запрошуємо вас до читання. Ми спробуємо розібрати всі, навіть найскладніші питання щодо пристрілювання в максимально простій, ясній та захоплюючій манері.

 

Як підготувати пневматичну гвинтівку до стрільби

Це не головна тема нашої бесіди, але хоча б згадати про неї варто.

Справа в тому, що перед відправкою на зберігання або підготовку до перевезення, як і багато інших серйозних механізмів, пневматичні гвинтівки ставляться виробником на консервацію. Що не дивно, з огляду на те, що шлях від фабрики до вашого стрільбища зазвичай не близький.

Тож насамперед гвинтівку слід зняти з консервації. Найкраще з'ясувати всі деталі цієї справи у продавця безпосередньо. Можливо все вже зроблено за вас. А може (і найімовірніше), що й ні.

Так, наприклад, перед зберіганням та перевезенням компресори PCP-гвинтівок наповнюють мастилом, яке перед стріляниною, природно, слід видалити.

Загалом, доведеться розібрати гвинтівку і попрацювати сухою ганчіркою. Як слід прочистити компресор, протерти поршень.

Читайте інструкцію, консультуйтеся з продавцем під час покупки. У принципі нічого складного там немає.

До речі, не забувайте, що ствол пневматичної гвинтівки не потребує значної кількості мастила! Якщо, звичайно, вам подобається дивитися, як горить і димить мастило в сволі вашої пружинно-поршневої пневматики, то ми звичайно не заперечуємо. Але взагалі для ствола обростати зсередини нагаром не дуже корисно.

Профі рекомендують обмежитися тоненьким шаром силіконового мастила. Сперечатись із ними ми не будемо.

 
Що таке пристрілка взагалі? Навіщо потрібна пристрілка?

Частіш за все ваша пневматична гвинтівка спочатку має хоча б механічний приціл.

У чому сама сутність роботи прицільного пристрою?

Ви дивитеся на мету, в яку хочете потрапити. Прицільний пристрій допомагає вам точно спрямувати зброю на ту точку, на яку ви дивитеся. Тобто наше завдання – поєднати, так би мовити, нашу точку зору з точкою влучення кулі.

Це в ідеалі. Тому що коли ви дивитесь через приціл, ви фактично поєднуєте ваш погляд з лінією прицілювання.

 

Що таке лінія прицілювання?

Є безліч визначень, але коротко кажучи, це уявна лінія, яка виходить із вашої зіниці, проходить через центральну вісь прицілу і закінчується в точці влучення.

Так ось, лінія прицілювання і траєкторія польоту кулі, що вилетіла зі стовбура, взагалі дві зовсім різні лінії!

Подивіться на малюнок:

На кулю, що вилетіла зі ствола пневматичної гвинтівки, окрім прискорення, приданого тиском повітря, відразу починає діяти сила тяжіння нашої планети, а також опір досить щільної земної атмосфери. Через це куля на практиці не летить прямою, а описує параболу.

Отже, спочатку лінія прицілювання і траєкторія кулі можуть взагалі один від одного не залежати. У тому сенсі, що лінія прицілювання дивиться в одну точку, а куля летить зовсім в іншу.

І нашою першою метою буде поєднати точку прицілювання з точкою влучення. Ось цей процес і називається пристрілкою. Ми ніби вчимо приціл дивитися саме туди, куди потрапляє куля. Тобто, як не крути, але траєкторія польоту кулі тут первинна, ми відштовхуємось саме від неї.

При цьому приціл знаходиться вище, ніж канал стовбура. Отже, щойно куля залишить ствол лінія прицілювання перебуватиме на 35-70 мм вище власне її траєкторії. Тобто в результаті куля піде нижче, ніж ви прицілилися. І зі зростанням дистанції відхиленое тільки буде рости.

Значить, нам знадобиться, щоб приціл дивився не прямо, а ніби схиляючись вниз. Куля, що летить по параболі, як ті самі годинники, які стоять і двічі на добу показують точний час, перетне цю схилену лінію прицілювання два рази - на підйомі і на спуску траєкторії. Ці точки називають «ближній» та «далекий нуль». На всіх інших дистанціях куля йтиме або трохи вище або трохи нижче. Там, де це відхилення мінімальне – і є «дистанція прямого пострілу», про яку ми говорили.

 

Поняття «далекого нуля» нам ще знадобиться, і ми до нього ще повернемося.

Все це знову ж таки в ідеалі. Тому що жодна жива людина не зможе тримати гвинтівку ідеально нерухомо. Так чи інакше, вона здійснюватиме деякі коливальні рухи. А ще, на траєкторію кулі впливатиме вітер, вологість, щільність атмосфери, що постійно змінюється, нагрівання ствола гвинтівки і т.д. і т.п.

Через це навіть найточніше налаштований комплекс «приціл-гвинтівка» не буде постійно бити в ту саму точку. Ми можемо говорити лише про якусь «середню точку попадань» (СТП), яку й шукатимемо, щоб поєднати з точкою прицілювання на заданій дистанції.

І ось у всіх цих непростих умовах, ми повинні досягти результату. І мало того – доб'ємося!

Але повернемося до пристрілки.

 

Чому свою гвинтівку краще пристріляти самому?

Звичайно, можна віддати свою гвинтівку професіоналу, який точно, фактично бездоганно, пристріляє вашу гвинтівку… під себе.

Вся справа в тому, що одним із важливих факторів впливу на постріл є ще й сам стрілець.

Тут і згадується, що ми всі різні. У нас різне зростання і вага, різна довжина кінцівок, різна манера рухатись і навіть дихати.

Наприклад, помічено, що якщо людина, яка пристріляла гвинтівку, була значно більшою за вас, у ваших руках гвинтівка помітно «завишатиме».

Тому, якщо ви хочете стріляти справді точно, налаштовуйте свою гвинтівку особисто під себе. Звичайно, не все виходитиме одразу. Але відкиньте сумніви та страхи! Досвід, який ви отримаєте у процесі – незамінний!!

 

Як пристріляти механічний приціл пневматичної гвинтівки?

Зазвичай на пневматичній гвинтівці відразу за умовчанням встановлений механічний приціл, що складається з мушки та целика.

 

Пристрілювання гвинтівки рекомендується починати саме з нього.

 

Пізніше це може спростити і пристрілку оптичного прицілу. Під час встановлення гвинтівки на верстат, стіл (або мішки) ви впевнені, що спочатку прицілилися з неї через механіку саме туди, куди збиралися.

 

Отже. Ви маєте гвинтівку. Ще вам знадобиться мета (якою може виступити і простий білий аркуш паперу з імпровізованою розміткою). А ще вам доведеться зафіксувати свою гвинтівку.

 

В принципі, якщо ви обмежені умовами, можна пристрілюватися просто зі становища лежачи або сидячи. Але, чим менше коливатиметься стовбур, тим точніше і з меншими турботами ви зможете пристрілятися.

 

Зрозуміло, що більшість верстатів не надто зручні для пружинно-поршневих гвинтівок, з їх способом заряджання.

 

Але навіть просто набитий піском або гранотсівом мішок значно спростить ваше завдання.

Зробіть огляд мушки та цілика. Переконайтеся, що вони виставлені рівно, не завалені та не згорнуті. Переконайтеся, що вісь мушки та вісь стовбура збігаються.

Також слід не забувати той простий момент, що пристрілювання має проводитися одними і тими ж кулями. Інакше ви просто порушите саму логіку процесу пристрілювання. Адже траєкторії куль різної ваги та форми можуть помітно відрізнятися.

Цілком природно, що перші ваші постріли можуть бути не надто точними. Це не привід засмучуватися. Так буває.

Деякі стрілки рекомендують робити пристрілку пневматики з близьких дистанцій (аж до 10 метрів), пізніше нарощуючи дальність до 15-ти, 25-ти і далі. Пристрілка з мінімальної дистанції покликана спростити початкове запровадження поправок, зменшивши розкид.

В принципі, ви в будь-якому випадку повинні уявляти собі дистанцію, на яку стрілятимете найчастіше. Наприклад, класичну пневматичну пружинно-поршневу гвинтівку потужністю близько 20 Джоулів радять пристрілювати на 40 метрів. У цьому випадку ця позначка стане тим самим «далеким нулем», про яке ми говорили раніше. При цьому на дистанціях від 2,5 до 47 метрів куля не значно відхилятиметься від лінії прицілювання. У цей відрізок зазвичай цілком укладаються і стрілянина по пляшечках і той самий двозначно-напівскандальний кроухантінг.

Далі все відбувається за таким алгоритмом. Ви вибираєте дистанцію, займаєте положення для стрільби і робите серію пострілів, цілячись в одну точку (центр мішені або намальовану на аркуші позначку). Потім дивіться куди від центру пішли отвори ваших влучень і визначаєте середню точку влучень (приклади на малюнку).

Тепер ви можете, що називається «далеким нулем», як саме розходяться точка прицілювання та точка влучення. А отже, запровадити й відповідні поправки до прицілу.

Наприклад, якщо СТП (середня точка влучення) виявилася лівішою від точки прицільноїня, слід змістити цілик праворуч. Тобто, куди ми хочемо змістити СТП, у той бік і зміщуємо цілики.

Якщо конструкція вашого прицілу, має на увазі налаштування мушки, а не цілика, весь план ваших дій змінюється точно навпаки. Мушку слід зміщувати у зворотному напрямку, від того напрямку в який ми зміщуємо СТП. Тобто, якщо СТП у нас «пішла» ліворуч, і ми хочемо змістити її вправо, то мушку ми зміщуємо вліво.

Після, за потреби зробіть і вертикальну корекцію. У разі, якщо СТП в нас перебуває вище точки прицілювання, слід злегка опустити целик. Якщо СТП – нижче, то цілик слід підняти..

Так як ви навряд чи зловите потрібне положення цілика одночасно, вам доведеться зробити ще кілька серій пострілів і налаштувань, поки ви не досягнете деякого відповідного вам результату.

Головне не поспішати і не метушитись. Якщо ви відчули, що втомилися, краще зробіть перерву та відпочиньте. Справа це копітка, любляча розміреність. Уважність та послідовність. Рано чи пізно у вас все вийде.

 

Як пристріляти оптичний приціл пневматичної рушниці?

Що сказати, пристрілка оптики, як і пристрілка взагалі, це не просто тема, це цілий окремий пласт інформації. З безліччю підходів, варіантів та думок. Корисно буде перед вибором прицілу спочатку розібратися в його пристрої. Радимо почитати статтю на цю тему «Як влаштований оптичний приціл»

Спробуємо згадати і описати тут головне.

  • Все починається з вибору прицілу та кріплення. Як правильно підібрати приціл та кріплення саме до вашої пневматичної гвинтівки та до ваших потреб – тема окремого роману. Можете почитати докладніше у статті «Як правильно вибрати оптичний приціл». Тут же відзначимо головне – не варто купувати безіменний мотлох від безіменного виробника. Ви з ним намаєтесь, а результатів гідних можете і не досягти. До речі, новачкові не варто витрачатися і на надскладний брендовий приціл для профі. Подумайте також, чи потрібна вам велика кратність і чи потрібна вам кратність, що змінюється взагалі. У всьому хороші розумність та помірність.
  • Придбаний приціл слід правильно встановити. Ще одна велика та серйозна тема. Адже вам знадобиться виставити потрібну відстань від окуляра до ока (винесення зіниці), відрегулювати приціл по лінії прицілювання, притерти кільця, виставити рівно прицільну сітку і т.д. і т.п. І начебто немає там нічого такого, з чим би ви не впоралися. Але все це теж потрібно буде зробити і все це теж гідно окремого докладного опису.
  • Отже. Приціл встановлений на гвинтівці та відрегульований під вас. Ви переконалися, що стоїть він рівно, прицільна сітка не завалена (для цього можна використовувати звичайну нитку схилу на тлі білого листа-мішені, просто переконайтеся, що вертикальна лінія сітки паралельна нитці). Ви переконалися, що не завалена набік сама пневматична гвинтівка. Можна використовувати аркуш паперу, а можна взяти спеціальну мішень для пристрілювання. Наприклад, роздрукувати на аркуші формату А2 ось таку:

 

  • Існує кілька варіантів пристрілювання. Включаючи так звані способи пристрілювання «на холодну», тобто без пострілів по мішені. Пізніше ми розглянемо деякі з них.
  • Звичайна пристрілка оптичного прицілу алгоритмічно мало відрізняється від пристрілки механіки. Ви фіксуєте гвинтівку, вибираєте дистанцію (починаючи від мінімальної), і робите серію пострілів за наміченою точкою прицілювання. Так само знаходите СТП і визначаєте її відхилення. Далі настроювальними барабанчиками вашого прицілу вносите поправки. Природно, перед цим вам слід ознайомитися з інструкцією до вашого прицілу, а також з ціною поділу (кліку) ваших барабанчиків.

 

Що таке моа?

Часто ціна кліка вказана у МОА. МОА – це кутова величина. Одна кутова хвилина.

Це одна шістдесята (1/60) частка градусса.

 

1 градус = 60 кутових хвилин (60 МОА);

360 градусів (коло), дорівнює 360х60 = 21 600 кутових хвилин (21600 МОА).

Чому використовується саме кутова величина виміру зрозуміло з малюнка нижче:

 

Напишите свой комментарий