Из какой древесины делают рукояти для ножей?

Из какой древесины делают рукояти для ножей?

 
Деревина - традиційний матеріал, знайомий, безумовно, всім і кожному. Головними перевагами руків’їв, виготовлених з деревини є: привабливий зовнішній вигляд, екологічність, приємні тактильні відчуття, мала вага, відсутність схильності до охолодження на морозі. При цьому варто врахувати, що в природі існує безліч порід дерева, що відрізняються як за своїми характеристиками, так і зовнішнім виглядом.

 

Насамперед, хотілося б поговорити про березу. Як доволі характерний для наших країв матеріал. А потім вже перейдемо і до інших порід дерева, які використовуються для виготовлення руків’їв ножів.

Обіцяємо, що хвилин за десять читання ви зможете дізнатися багато нового.

Отже, приступимо:

Береза

Береза в міру міцна, в міру зручна в обробці, тільки от красою особливо не блищить. Але, якщо знайти комель, візерунок може вийти фантастичний. І це стосується будь-якого дерева. Та й міцніше комель за звичайну деревину ствола.
Береза – також є джерелом такого цікавого матеріалу, як береста. Набірне берестяне руків’я не гниє, легке та міцне. А оброблене воском, таке руків’я відчувається у руці «живим», теплим.
Ну і, звичайно, використовують для виготовлення руків’їв ножів березовий кап – міцний, та дуже красивий на вигляд.

 

Береста

Береста – це кора берези, яка є насправді унікальним природним матеріалом. З незапам'ятних часів у давній Київській Русі її застосовували для виготовлення різних предметів побуту, таких, як рибальські човни, короба, скриньки, кузовки для зберігання солі, крупи, борошна, зерна, ягоди, кедрового горіха та ін.

Бересту називають теплим деревом. Навіть у холодній кімнаті вона навпомацки дуже тепла. Кажуть, що достатньо деякий час подивитися на неї, потримати в руках – і ви одразу ж заспокоїтеся, навіть якщо були дуже схвильовані.

Дивовижні властивості берести ще здавна вважалися незамінними у побуті селян. Зі спеціально обробленої берести виготовлялися сумки, одяг, взуття, які за своїми якостями не поступаються виробам зі шкіри. Бересту використовували виготовлення посуду для зберігання молока, сметани, риби, м'яса. Міцність, гнучкість, стійкість проти гниття – ось головні якості цього матеріалу.

 Нож охотничий 2290 BLP

 

Тверді породи дерев нашого лісу

З твердих порід дерев, осбливо можна виділити дуб, ясен, бук та в'яз.

Дуб і ясень мають неоднорідну структуру волокон і тому є досить колкими. Якщо вирішили застосувати їх, то ретельніше вибирайте матеріал, навершя таких руків’їв бажано робити з іншої деревини або металу.

Дуб – традиційний для України та всієї Європи матеріал. Існує близько 200 різновидів дуба, є навіть червоний дуб із деревом кольору кумача.

Класичний дуб має коричневе з сіро-зеленим відтінком ядро та важку, тверду деревину з чітко вираженою текстурою. На дубовому зрізі добре помітні річні шари та серцевинні промені, що утворюють на радіальному розрізі світлі смужки на кшталт вогняних сполохів. А на тангенціальному зрізі можна побачити темні штрихи. Колір дубової деревини може змінюватись від жовтувато-білого до жовтувато-коричневого з сіруватим або зеленуватим відтінком.

Дубова деревина дуже міцна і довговічна, добре сушиться і піддається обробці лаками та барвниками, добре фарбується. Вона має твердість на зминання, міцна, має стійкість до короблення, добре стругається, гнеться і склеюється, відмінно шліфується і свердлиться (через підвищену твердість у дубовій товщі перед забиванням цвяхів і загвинчуванням шурупів, в деревині попередньо висвердлюють необхідні отвори).

 

Кап

Капи – кулясті деревні нарости на стовбурах берез, вкриті коричневою шорсткою корою. Здавна вироби з капа цінувалися насамперед за незвичайну міцність. Столяри-червонодеревники застосовують кап нарівні з деревиною цінних порід для декоративного оздоблення меблів. До цих пір цінуються старовинні скриньки та табакерки, зроблені повністю з капа. Деякі, найкрасивіші вироби оцінюють буквально на вагу золота. Кап нерідко поєднували і з іншими матеріалами — найчастіше інкрустували перламутром, самшитом та слоновою кісткою.

 Нож складной 5149 CWE. Материал рукояти - кап берёзы.

Текстурний малюнок капа на зрізі – це складне переплетення річних шарів, що переливаються при зміні кута освітлення. У хорошого капа на зрізі видно річні шари і серцевини сплячих бруньок у вигляді безлічі концентричних кіл і темно-коричневих крапок. Чим більше таких крапок з концентричними колами, тим живішим і декоративнішим є малюнок. Сплячих бруньок зазвичай буває більше у стовбурового капа, тому текстура на його зрізі красивіша, ніж у капо-кореня, і деревина його більше цінується у майстрів.

Текстура капа має настільки химерний малюнок, що при певній уяві в хаотичному переплетенні деревних волокон можна розрізнити образи фантастичних тварин, пейзажі. Неможливо знайти хоча б два шматки капа з однаковим малюнком, тому вироби, що мають ту саму форму, не схожі один на інший.

 

Горіх

Горіх – найцінніша порода, що славиться своєю красивою текстурою з потужним малюнком волокон, що добре виділяється. Деревина горіха тверда, важка та характеризується високою міцністю, стійкістю до загнивання та стійкістю до факторів зовнішнього середовища. Природний колір руків’я, зробленого з горіха, близький до дуба, але без характерного зеленого «дубового» відтінку. Згодом рукоятка з горіха трохи темніє і набуває гарного благородного відтінку.

 Нож охотничий 2253 OWP. Материал рукояти - орех.

За споживчими властивостями вироби з горіха стоять в одному ряду з найкращими дубовими виробами. Унікальність текстури та багатство колірних відтінків є їхньою головною відмінністю. Деревина відрізняється високими декоративними властивостями. Деревина горіха помірно тверда, в'язка та міцна, легко піддається механічній обробці з отриманням доброякісної поверхні. Дуже добре полірується.

 

Бубінга

Бубінга – Guibourtia tessmanii. Інші назви: kevazingo (Габон), essingang (Камерун). Ядро стовбура світлого червоно-коричневого кольору з красивими рожевими та червоними прожилками, заболонь світліше за тоном.
Деревина бубінги дуже тверда та важка. Щільність у сухому стані від 800 до 960 кг/м3. Текстура невелика. Для досягнення необхідного характеру в напрямку волокон руків’я з бубінги виготовляють одним з двох способів: при струганні отримують прямий прямий малюнок, а при лущенні – свильовуватий з концентричним розташуванням волокон (бубінга помеле).
Незважаючи на дуже високу твердість, бубінга обробляється відносно легко. Деревина добре склеюється, при фінішній обробці придатна для будь-яких видів лакування та полірування. 

Нож складной 010 WJ. Материал рукояти - бубинга. 

Венґе

Венге (Milletia Laurentii) – одна з найефектніших і найексклюзивніших екзотичних порід дерева. Його батьківщина – тропічні дощові ліси Габону, Заїру, Камеруну та Конго (Західна Африка). Відомо, що назву "венге" дереву дали європейські колоністи, які в різні часи володіли цими землями. Налічується близько 40 видів Milletia. Відрізняючись яскравим, незалежним характером, венге “вважає за краще” рости окремо від своїх побратимів – рідко можна зустріти групи дерев.

 Нож охотничий 2256 VWP. Материал рукояти - венге.

Важко собі уявити, але з того моменту, як працівники вирушать в експедицію за венге, і до того, як зрубаний стовбур дерева доставлять на тартак, минає цілий рік. Це пояснюється тим, що венге вкрай важко транспортувати в умовах болотистої місцевості: дерево прив'язують до плотів, а плоти вручну тягнуть по воді – настільки складний та стомлюючий процес займає дуже багато часу.

Оброблена деревина венге, контрастна за своєю структурою, відрізняється стильовою своєрідністю, поєднуючи елегантність та непередбачуваність. Вона підкорює «солодкою» гамою гарячого шоколаду та яскравою красою етнічних візерунків.

Венге – дуже стильна порода деревини. Вона володіє унікальною кольоровою гамою та незвичайною текстурою. Цікаво, що колір венге може залежати від того, де росте дерево та які «сусіди» його оточують.

У європейських країнах ця екзотична порода застосовується в основному для створення елітних інтер'єрів, а також для виготовлення подарункових виробів та декоративних прикрас (оздоблення салону автомобіля, виготовлення шахів, інкрустацій тощо).

Завдяки своїм унікальним властивостям венге ідеально підходить для виготовлення предметів, що піддаються сильним та частим механічним навантаженням. Добре поєднується з будь-якими світлими породами дерева. Поверхня венге має природний матовий блиск і виглядає завжди дуже ефектно і благородно. Сама назва "венге" вже є синонімом насиченої шоколадної палітри і неодмінно асоціюється з розкішшю.

 

Макоре

Макоре (Tieghemella heckelii) зустрічається в зоні вологих високоствольних лісів у Сьєрра-Леоні, Нігерії, Березі Слонової Кістки, Гані. Макоре, як і cапеле (Sapele), — породи дерева, що найчастіше імпортуються в Африці. Ці породи дорогі, тому що крім тропіків і субтропіків деревна рослинність в Африці зустрічається досить рідко.

Дещо схожа з червоним деревом. Забарвлення деревини буває як блідо-рожевим, так і яскраво-червоним. Найбільш цінна деревина має червоно-коричневий колір.

Деревина макоре в'язка, жорстка, міцна і дуже довговічна. Їй не страшні терміти та перепади температур. Деревина добре фарбується і полірується, відмінно склеюється, але може розтріскуватися при забиванні цвяхів.

Макоре використовується в меблевому виробництві та для виготовлення декоративного шпону високого класу.

 Нож нескладной 002 WJ. Материал рукояти - красное дерево.

Материали XXI століття.

Не можна не відзначити, що стрімкий рух технічного прогресу породило велику кількість нових матеріалів, що мають свої незаперечні переваги. В асортименті нашого магазину є ножі від виробників, що виробляють ультрасучасні ножі з високотехнологічних матеріалів.

У конструкції рукоятей ножів від Grand Way, SanRenMu, RealSteel, CH Knives та Bestech ви можете виявити нержавіючу сталь, композит D2, карбон, титанові сплави, що застосовуються в аерокосмічній галузі та інші дивовижні матеріали. Всі вони відрізняються неабиякою міцністю, корозійною та хімічною стійкістю, малою вагою і своєрідною хай-тековою красою.

dolphin

Дерево не здає позиції!

Навіть у наш високотехнологічний xfc дерево досі залишається масовим матеріалом для виготовлення руків’їв ножів. Цей матеріал цінують насамперед за теплоту та декоративні якості. Нові хімічні матеріали та лаки підвищили стійкість деревини, дозволили надавати їй ще більш естетичного вигляду.

Ніж із дерев'яним руків’ям виглядає солідно, як щось у класичному дусі “старої школи”. Мода на серйозний солідний стиль, схоже, вічна. Так само як і неминуща любов людини до живих, натуральних матеріалів.

 

Який матеріал найкраще підходить для руків’я?

Що вибрати, “хай-тек” або “олд скул”, справа ваших особистих уподобань.
Але в магазині Grand Way ви точно знайдете і те, й інше. А, можливо, дещо зовсім для себе несподіване.
Наш асортимент великий, ми прагнемо задовольнити усі смаки, потреби і можливості. У нашому магазині легко вибрати та купити ніж, який порадує саме вас своєю якістю та ціною.

Пройдіться сторінками інтернет-магазину Grand Way і ви точно в цьому переконаєтеся!

Комментарии

Круто, давно искал
13 февраля 2020 г. от tixcahquo
Познавательно.
13 февраля 2020 г. от Harrietbiaxy
Прикольно. Полез искать,чё такое этот кап. Оказалось чё то типа рака дерева. Нож с рукояткой из рака! Ты прикинь! (человеку нифига не вредно есличо, н7а нас деревянные болячки не переходят))
13 февраля 2020 г. от Kennethjeorm
\\Does this site have an English version?
13 февраля 2020 г. от WalterDes
Интересная статья. И картинки прикольные. А бандитские наборные ручки из чего делают? Паллстмасс? Оргстекло? А где они их берут?
13 февраля 2020 г. от Ranvit
Цены тут ниже, но реально разбираться надо, что покупаешь. Полезный бложег в этом плане.
13 февраля 2020 г. от MichaelIrref
Здравствуйте.
хороший сайт

Более детальную информацию где посмотреть?
14 февраля 2020 г. от GoodSeoT
Давайте такую же но не про дерево. Этих пластиколв и резин до бени. Как чё понять?
14 февраля 2020 г. от GregoryHearo
Четко и грамотно
лучший,
14 февраля 2020 г. от TravisSnasp
А ножи на фотках грандвеевские?
14 февраля 2020 г. от Jerryunjum
Напишите свой комментарий