Що корисно знати про вибір, купівлю та використання оптичного прицілу стрілку початківцю?

Що корисно знати про вибір, купівлю та використання оптичного прицілу стрілку початківцю?

Вибір оптичного прицілу може виявитися складним завданням. Особливо, якщо ви - новачок, який хоче здійснити свою першу покупку. Саме для вас вибір може бути особливо важким.

Ви побачите величезну кількість різних моделей, з такою кількістю доступних функцій, що описані таким складним та незрозумілим технічним жаргоном, що можете просто заплутатися і придбати зовсім непотрібний вам приціл.

Ось саме в цю складну хвилину вам знадобиться наша стаття! У ній ми розглянемо такі питання:

  • Для чого взагалі потрібний оптичний приціл?

  • Про маркування та значення технічних характеристик прицілу.

  • Яка кратність оптичного прицілу краще підійде для полювання? Який діаметр лінзи об'єктива краще підійде для полювання?

  • Як визначити призначення прицілу за його кратністю?

  • Який приціл краще – постійної чи змінної кратності?

  • Яку прицільну сітку вибрати?

  • Як виміряти відстань за допомогою прицільної сітки типу Mil Dot?

  • Що корисно знати про прицільні сітки з підсвічуванням?

  • Для чого оптичному прицілу герметичність конструкції?

  • Які види покриття лінз бувають і на що вони впливають?

  • Навіщо потрібні барабанчики внесення поправок та які вони бувають?

На сайті Grand Way, у розділі, присвяченому оптичним прицілам, ви зможете йти і купити оптичні приціли різних конструкцій, призначень і цінових категорій. Сподіваємося, ця стаття допоможе спростити ваш вибір і ви зможете знайти оптичний приціл, який найкраще підійде до ваших бажань та завдань!

 

Для чого взагалі потрібний оптичний приціл?

Використання оптичного прицілу дає вам ряд переваг, які зрештою збільшать ваші шанси вразити ціль. Перелічимо їх.

Переваги оптичного прицілу:

  • Наближення (збільшення) зображення цілі. Ви зможете чіткіше бачити свою ціль, що безперечно підвищить ймовірність попадання в неї. Крім іншого, можливість побачити ціль у збільшенні, перш ніж натиснути на спусковий гачок гвинтівки, також робить полювання безпечнішим. Ви з більшою ймовірністю точно розпізнаєте ціль. У вас буде більше шансів побачити, що знаходиться позаду вашої цілі та поряд з нею, що знизить ймовірність влучання в когось (або у щось), у що (чи кого) ви точно не повинні влучати.
  • Полегшення прицілювання при слабкому висвітленні. Якісні оптичні приціли забезпечують яскравіше зображення, ніж те що ми бачимо неозброєним оком. Використання оптичного прицілу дасть вам можливість полювати рано-вранці або ввечері. Адже саме цей час часто є найкращим для полювання.
  • Підвищення загальної точності вогню. Приціли оснащуються візуальними маркерами, також відомими як прицільні сітки (розберемо це питання нижче). Ці маркери (якщо знати, як ними правильно користуватися) значно полегшують точний постріл.

 

Про маркування та значення технічних характеристик прицілу

Повністю розуміти різницю між різними типами доступних оптичних прицілів досить важливо. Для цього вам потрібно розуміти, що означають характеристики оптичного прицілу, і як відмінності в характеристиках можуть вплинути на призначення цієї моделі прицілу.

 

Докладніше про це можна дізнатися у статті - "Як влаштований оптичний приціл"

Технічні характеристики прицілу завжди позначаються двома чисельними показниками. Зрештою, ці два чисельні показники вказують на ступінь збільшення (або кратність) оптичного прицілу та його здатність збирати світло. Перше число у стандартному маркуванні - це сила збільшення прицілу; друге - діаметр об'єктива (вхідної лінзи) оптичного прицілу. Ці два значення дуже впливають на те, на що буде придатний ваш приціл.

Наведемо два приклади:

Приклад 1 – Оптичний приціл із фіксованим збільшенням (тобто збільшення не регулюється) з маркуванням 4x32.

Приклад 2 – оптичний приціл із змінним збільшенням (збільшення можна регулювати) із маркуванням 3-9x32.

 

Приціл у прикладі 1 має кратність збільшення 4х, що означає, що об'єкт, що розглядається через оптичний приціл, виглядатиме, ніби він знаходиться в 4 рази ближче, ніж при погляді на нього неозброєним оком. Наприклад, якщо ви подивіться на козулю, яка стоїть за 50 метрів від вас через оптичний приціл 4x32, вона виглядатиме так, якби вона знаходилася всього за 12,5 метрів (50 розділити на 4).

Приціл у прикладі 2 має змінне збільшення, що означає, що збільшення можна регулювати, змінюючи збільшення зображення від 3 до 9 разів (і з будь-яким проміжним значенням).

При цьому варто врахувати, що приціли з великим збільшенням дозволять вам бачити далі і розглядати цілі більш детально, але будуть менш ефективні в умовах низького освітлення, а також помітно звузять ваше поле зору. І чим більше збільшення, тим буде поле зору при інших рівних характеристиках.

Друге число, що використовується в позначенні прицілу, означає діаметр лінзи об'єктива прицілу. Лінза об'єктива розташована в передній частині прицілу, далі від вашихочей і найближче об'єктам, на які ви дивитеся. Діаметр лінзи оптичного об'єктива в Прикладі 1 (4x32) та Прикладі 2 (3-9x32) становить 32 мм.

Діаметр лінзи об'єктива багато в чому визначає, скільки світла може зібрати ваш

У більшості випадків приціли з діаметром об'єктива близько 40 мм достатні для використання в більшості умов освітлення та забезпечують цілком адекватне поле зору.

Як правило, лінзи більшого діаметра рекомендують використовувати лише при застосуванні великих збільшень (14 – 36 разів).

Діаметр лінзи об'єктива багато в чому визначає скільки світла може зібрати ваш оптичний приціл. Чим більший діаметр лінзи об'єктива, тим більше світла збере оптичний приціл. Більше світла означає яскравіше зображення, особливо в умовах низького освітлення.

Однак при цьому важливо пам'ятати, що чим більший діаметр лінзи об'єктива, тим більше і важче вийде оптичний приціл. Варто відразу визначитися, що для вас важливіше - мати можливість використовувати оптичний приціл в умовах низького освітлення, або можливість ходити по пересіченій місцевості не чіпляючись за гілки та корчі здоровенним тендітним телескопом, встановленим на вашому карабіні. В іншому, якщо ви збираєтеся стріляти в основному в тирі або на стрільбищі, останній момент для вас менш важливий.

  Discovery HI SFP 5-20x50 SFIR

Отже, об'єктив великого діаметра це:

1. Яскраве, світле видиме зображення.

2. Можливість розглянути мету в сутінках або рано вранці.

3. Широке поле зору при тому самому збільшенні (нагадуємо, чим більше збільшення – тим менше поле зору).

 

Але при цьому:

1. Більша вага.

2. Великі габарити.

3. Велика вразливість конструкції

Вважається, що прицілу з діаметром лінзи об'єктива 40 мм буде достатньо для забезпечення достатнього поля зору та яскравої «картинки» у звичайних умовах. Об'єктив більшого діаметра знадобиться вам, якщо ви використовуєте приціл великої (14-36х) кратності.

Яка кратність оптичного прицілу краще підійде для полювання? Який діаметр лінзи об'єктива краще підійде для полювання?

Відстань, на яку ви плануєте стріляти, суттєво вплине на необхідне збільшення прицілу. Крім того, розмір вашої мети впливатиме на те, наскільки вам потрібно збільшити її, щоб отримати чіткий та точний постріл. Якщо ви в основному плануєте полювання на велику дичину в лісах, що густо заросли, велика ймовірність, що ви ніколи не будете занадто далеко від своєї мети. Приціли з фіксованим або змінним збільшенням від 3,5 до 9 будуть ідеальними в цій ситуації, оскільки вони дозволять вам сфокусуватися на цілях, що знаходяться як близько, так і на відстані до 100 метрів.

Якщо ж ви плануєте полювати на великих відкритих просторах і стріляти далі, ніж на 200 метрів, та ще й за маленькими цілями, вам слід розглянути можливість використання прицілу з 12-кратним збільшенням або навіть з 20-кратним. Також приціли з таким збільшенням використовують при спортивній стрільбі по паперовій мішені (там вкрай важлива точність влучення).

Багато мисливців вибирають оптичний приціл зі змінним збільшенням, оскільки він забезпечує значно більшу універсальність і дозволяє впевнено прицілюватися за цілями на різних дистанціях. Наприклад, оптика з характеристиками 3-9x40 – добрий універсальний варіант.

 

Як визначити призначення прицілу за його кратністю?

1-4x

Якщо на приціл з такими характеристиками встановлено об'єктив малого діаметра, він виходить дуже легким та компактним. Іншими словами - це відмінний варіант для того, хто збирається багато ходити по пересіченій місцевості.

Vector Optics 1-4x24-Templar

Об'єктив великого діаметра, встановлений на такий приціл, забезпечить йому велике поле зору. Такий приціл буде зручний на загінному полюванні, під час якого часто доводиться цілитися по раптово виникаючих цілях, що швидко рухаються, що знаходяться, як правило, на не дуже великих дистанціях. Тому такі приціли називають ще загінними.

 

4-7х

Діаметр лінзи зазвичай становить від 32 мм. Найчастіше використовуються для дистанцій 30-60 м. Універсальний варіант, який добре підходить для пневматичних гвинтівок. Зустрічаються конструкції досить міцні, щоб бути сумісними навіть із пржуїнно-поршневими гвинтівками.

 3-7х20 BASSELL

 

3-9х

Одні з найпоширеніших моделей.

Приціли кратності до 9х зазвичай вважаються мисливськими. В основному у них не найбільший діаметр вхідної лінзи та невисока вартість. Також варто звернути увагу на той факт, що для стрілянини по цілі, що рухається, доцільно використовувати приціли кратністю до 4х.

Спортсмени стріляють на 80м і надалі. Найчастіше використовують збільшення – 8x. Інші кратності для них – «на всякого пожежника». Вважається, що ці приціли добре показують себе далеко до 200 метрів.

 3-9x32 - BSA

 

4-12х

Часто використовуються стрілками з пневматики для стрільби по «папері». Найбільш використовувані кратності 8-10х. 

Кратність від 10х до 16х говорить про те, що приціл придатний для стрільби по мішеням та малорозмірним цілям. Купуючи оптику з такою кратністю, слід пам'ятати, що для того, щоб картинка була світлою, об'єктив повиненмати діаметр щонайменше 40мм.

 Discovery VT-3 4-16x44 SF FFP

 

6-24x

Такі приціли використовують для стрілянини на дистанції 300-500 м із нарізних гвинтівок та карабінів. Використовують їх та власники пневматичних пістолетів великої потужності. Використовують їх і для стрілянини по паперових мішенях (з попередньою пристрілкою).

Діаметр об'єктива найчастіше – 40-56 мм. Конструкція досить міцна, щоб витримувати віддачу серйозних калібрів.

Discovery VT-3 FFP 6-24x50 SFAI

Хоча зазвичай такі приціли дуже дорогі, зараз з'явилися досить пристойні варіанти за доступною ціною.

Важливе нагадування власникам пружинно-поршневых гвинтівок с двонаправленою віддачею. 

Конструктивні особливості ваших гвинтівок такі, що часто навіть суперякісна оптика руйнується при настрілі близько 100-200 пострілів. Рекомендуємо вибрати міцний приціл постійної кратності з об'єктивом не більше 32мм. Встановлювати приціл необхідно лише на моноблочному кронштейні!

 

Який приціл кращий – постійної чи змінної кратності?

Іншими словами: «Який приціл кращий, з постійним чи змінним збільшенням?»

Тут варто відповісти, що приціла «кращого» взагалі не існує. Скрізь є свої переваги та свої недоліки. Щось більше, щось менше підійде вам.

Переваги прицілів з фіксованим збільшенням:

  • Простота у використанні.
  • Дещо більша міцність і надійність.
  • Грамотно сконструйований приціл з фіксованою кратністю досить комфортний та дає непогане поле зору.
  • Відмінно підходять для стрільців-початківців.
  • Добре підходять для розважальної стрільби «по пляшечках» та полювання на дрібну дичину.

Особливості прицілів зі змінним збільшенням:

  • Можливість налаштування робить такий приціл придатним для різних завдань та умов.
  • Дає можливість як розглянути віддалену мету, так і отримати яскраву картинку з широким полем зору з метою оцінки обстановки та прицілювання на невеликі дистанції.
  • При цьому такий приціл більш вимогливий до знань та навичок стрільця. Розуміння самого процесу налаштування та регулювання прицілу. Вміння правильної оцінки відстані та внесення поправок за різних краснощів.

 

Яку прицільну сітку вибрати?

Прицільні сітки зустрічаються різних типів і видів. Звичайно, вибирати їх слід з урахуванням особливостей подальшого застосування.

Тонке перехрестя (Fine Crosschair). Найстаріший із усіх типів. Спочатку - просто дві нитки, що перетинаються під прямим кутом. Дасть вам можливість просто навести на мету. Далі все залежить від ваших знань, досвіду та везіння.

Крапка (DOT). Крапка. Часто світиться. Застосовується насамперед у коліматорних та загінних прицілах. Не загороджує видиме зображення, у своїй швидко і відразу впадає у вічі, контрастно виділяється і натомість мети. Іншими словами, там де потрібно швидко прицілитися по меті, що раптово виникла і швидко рухається, точка, що світиться, дійсно хороша. А ще її добре видно при недостатній освітленості.

Так звана "німецька" (German). Нижня і бічні балки перехрестя - товсті, добре помітні, утворюють нібито не замкнуту букву Т. Верхня балка і саме перехрестя в центрі або відсутні, або набагато тонше (щоб не перекривати точку прицілювання). Головна користь від такої прицільної сітки – товсту Т легко швидко спіймати поглядом навіть в умовах поганого освітлення чи поспіху. Досить поширені варіанти «німецької» прицільної сітки з додатковим підсвічуванням.

Дуплекс (Duplex). Своєрідний розвиток німецького типу сітки. Толстой виконана і верхня балка. Центр також залишений вільним (або там перехрестя з тонких ниток, часто – з додатковою розміткою-шкалою). Нерідко використовується на полюванні, тому що добре помітна на тлі листя та неоднорідної лісової рослинності.

Балістична (Bullet Drop Compensation, BDC). Нижня балка перехрестя (на шість годин) розмічена спеціальною шкалою, що дозволяє коригувати точність потраплянь на різних дистанціях, враховуючи падіння кулі. Дозволяє вести більш точну стрілянину по віддаленим цілям. Існує у багатьох різних варіантів.

Тут може знадобитись невелике пояснення. Так як на кулю, що летить, впливає гравітація Землі, куля ніколи не летить просто по прямій. Згодом її траєкторія починає поступово знижуватися і в кінці кінців куля «падає». Найпростіший спосіб врахувати педання кулі - це прицілитися трохи вище за бажану мету, щоб куля потрапила в потрібне місце незалежно від сили тяжіння. Розмітка балістичної прицільної сітки значно полегшує цю техніку прицілювання, робить результат більш точним та прогнозованим. Досвідчені стрілки виконують певні розрахунки, що враховують відстань до мети, тип боєприпасів, дані з таблиці, складеної спеціально для даних прицілу та гвинтівки. Це дозволяє досягти високої точності при стрільбі за цілями на різних (іноді дуже значних) дальностях.

Хорус. Балістична прицільна сітка з розміткою ще й горизонтальних балок перехрестя. Дає можливість враховувати як падіння кулі великих дистанціях стрільби, а й горизонтальне знесення кулі під впливом вітру. Для еффЕктивного застосування потребує певних навичок. Нерідко застосовується спотсменами.

Мілдот (Mil Dot). Балки перехрестя у цій прицільній сітці розмічені цілком певним чином. Добре помітні точки нанесені на сітку так, щоб між їхніми центрами був крок в 1 милий (мілірадіан, mil). Це кутова величина. При вмінні користуватися цією сіткою, стрілець отримує можливість оцінювати відстань до мети, а також досить просто вносити поправки.

За способом нанесення сітки ділять на:

  • традиційні (дротяні)
  • гравіровані (нанесені лазером на скло лінзи)

Гравірований варіант міцніший і надійніший, але й дорожчий.

 

Як виміряти відстань за допомогою прицільної сітки типу Mil Dot?

 

Для оцінки відстані слід знати розміри мети. Так, мисливці зазвичай знають середнє зростання найчастіше зустрічається у цій місцевості дичини. Наприклад, зростання дорослої косулі в середньому – 23 см. Ви дивитеся не косулю в приціл і згідно з шаклою її зростання – 5 милий. Далі використовуєте формулу "табличний" зростання в метрах множимо на тисячу і ділимо на висоту в милих: 0,23 * 1000/5 = 46 метрів. Це і буде шукана дистанція до мети.

Створювалася мілдот для військових, але після того, як її право оцінили мисливці, приціли з такою прицільною сіткою легко можна зустріти і на цивільному ринку.

 

Прицільні сітки балістичного типу, а також хорус і мілдот зазвичай не рекомендують стрілкам-початківцям. Їх ефективне застосування все-таки вимагає наявності певних знань та навичок. Тим не менш, якщо ви плануєте стріляти на великі відстані, вам знадобиться освоїти цю науку.

 

Напишите свой комментарий