Що таке ефект паралаксу та як його побороти?

Що таке ефект паралаксу та як його побороти?

Паралакс – ефект зміщення зображення видимого об'єкту.

Ефект цей може виникнути якщо ви раптом зрушили убік і ваше око змістилося з оптичної осі прицілу. Ви раптом побачите, що і саме зображення змістилося щодо прицільної сітки.

Незважаючи на те, що цей ефект суто оптичного характеру, він може реально знизити точність вашої стрільби. Цей ефект виникає, коли відбите від цілі світло збирається перед, або позаду прицільної сітки. Приблизно з тієї ж причини у багатьох людей виникають проблеми із зором (так звані короткозорість і далекозорість), тільки в ролі лінзи об'єктива тут виступає кришталик людського ока, а замість прицільної сітки – саме око з усіма його «колбочками» та «паличками». Що це таке, непогано демонструє наступне зображення:

Є оптично приціли, у яких просто є певні заводські налаштування, які вам потрібно буде знати. Для такого прицілу існують певні дистанції, на яких ефект паралаксу не матиме суттєвого впливу. Найчастіше це 100 – 150 метрів. Вважається, що дистанції не ближче 1/3 і не далі 2/3 цього заводського налаштування не піддадуться спотворенням.

Іншим, більш прогресивним рішенням є оптичні приціли з можливістю відбудови від паралаксу (фокусування).

Для кращого розуміння як влаштований оптичний приціл, радимо почитати статтю "Будова оптичного прицілу"

Якщо не брати до уваги всіляку екзотику, можна сказати, що існує два основних види таких механізмів

  • З настроювальним кільцем на об'єктиві прицілу – AO. Простіший технічно, а тому дешевший варіант. Головним його недоліком вважається те, що для фокусування вам доведеться тягнутися до об'єктиву, що може стати на заваді цілитися.

4-16x40 - AO-ZEISS

  • Інший варіант з маховиком збоку прицілу (SF). Іноді це маховик роблять просто величезним (що підвищує точність налаштувань). Варіант цей зручніший, але й дорожчий.

Discovery VT-Z 4-16X44 SF

Крім іншого, для боротьби з ефектом паралаксу стрілкам рекомендують тренувати навичку правильної вкладки. При цьому слід багаторазово скидати гвинтівку та прицілюватися в оптичний приціл. Згодом навичка досягає автоматизму, а око стрілка завжди опиняється на оптичній осі прицілу та на належній відстані від нього.

Як відлаштувати паралакс оптичного прицілу

1. Для початку слід досягти чіткої видимості прицільної сітки. На більшості сучасних прицілів є спеціальне кільце діоптрійної корекції. Знаходиться воно на окулярі. Зазвичай має розмітку типу "+ 0 -" ("плюс, нуль, мінус").

Даний механізм дозволяє легко підлаштувати приціл під особливості вашого зору.

2. Далі слід точно визначити відстань до цілі. Зробити це можна будь-яким доступним вам способом.

3. Після того, як ви дізналися про відстань, виставте її величину на шкалі механізму фокусування.

4. Зафіксуйте гвинтівку. Подивіться у приціл. Сконцентруйте погляд на прицільній сітці. Тепер трохи рухайте головою, погляд від прицільної сітки не відривайте. Якщо ніякого зміщення зображення цілі щодо прицільної сітки немає – все гаразд, показник на шкалі відповідає істинному, і приціл налаштований.

Якщо ж зміщення присутнє, зробіть фокусування. Акуратним обертанням барабана досягніть зникнення ефекту зміщення. Знайдене положення буде дійсним для вашого прицілу. Особливо зручно робити всі ці операції, якщо ви власник прицілу з механізмом відбудови типу SF.

Правильно відбудований приціл з механізмом відбудови від паралаксу можна використовувати як оптичний далекомір.

 

Напишите свой комментарий