Родовід американського танто

Родовід американського танто

Американський танто оточений величезною кількістю домислів, легенд і просто недомовок. Багато в чому, це, звичайно ж, свого роду частина його маркетингового образу, що уперто створюється американською ножовою індустрією. Але диму без вогню все ж таки не буває. І американський танто досі залишається дуже цікавою темою для розмови. Спробуємо і ми розібратися, що до чого в історії, конструкції та призначенні цього чудового ножа.

 

Що таке танто?

Для початку варто розібратися з визначеннями. Без цього вся розмова просто втрачає свій сенс.

Взагалі, вихідний японський танто є ножем тільки, що називається, умовно. Насправді, всю його історію застосування на батьківщині танто вважали мечем. Але маленьким.

Самураї взагалі серйозно підходили до війни. Тому в них виникло щось, що дуже нагадує те, що у європейців стало зі столовими приладами.

Що ми побачимо глянувши на стіл, сервірований для званої вечері?

Вилку для десерту, вилку для риби, столову вилку, вилку для закусок, вилку для устриць. І ложечок кілька, кожна зі своїм чітко визначеним завданням.

Самураї їли дерев'яними паличками. Вони не вигадали багатого комплекту столових приладів, як це зробили європейці. Зате багато хто з них мав цілий набір різних мечів. На всі випадки життя.

Якщо у цих словах і є перебільшення, то вкрай незначне.

Стандартний комплект з великого (катана) та малого (вакідзасі) мечів називався – «дайсьо». Дуже часто до цього комплекту додавався і танто – найменший меч. Його назва, власне, так і перекладається з японської: «короткий меч».

Танто теж існував у багатьох варіантах, але деякі спільні з великими мечами риси він таки зберігав. Танто носили воїни, танто носили придворні (мечі при дворі ссюзерена носити було просто заборонено), танто носили за поясом фактично всі самурайські жінки, танто носили люди для яких великий меч був недоступний за законом та звичаями.

Так само як і у випадку з великими мечами традиційне виробництво танто було пов'язане з різноманітними місцевими особливостями та ритуалами. Найкращі із зразків виготовлялися із знаменитої тамахагане – «алмазної сталі». Втім, вистачало і відверто поганих масових виробів для простолюдинів.

По-справжньому американці зіткнулися з катанами, вакідзасі, танто та іншими їх «родичами» у роки окупації японських островів після Другої світової війни. Неабияку кількість цих виробів було вивезено за океан у якосты трофеїв та сувенірів.

Десь тут і починається історія саме американського танто.

>

 

Історія створення американського танто

Створення авторських ножів у США має надзвичайно глибоке коріння. Майстри та підприємці, які постійно щось вигадують, виготовляють і продають щось своє там існують дуже давно. Досить згадати Джона Вашингтона Сірса з його несмуком або Різона і Джеймса Боуї з їхнім ножем.

Американський найфмейкер китайського походження Боб Люм, безперечно, був з цієї славної когорти винахідників. Згідно з напівофіційною легендою, вважається, що саме він відкрив танто для широких американських мас 1978 року. Його ніж не повторював японські «маленькі мечі» точно, а був деякою сучасною авторською переробкою відомої конструкції.

Ніж Люма відрізнявся витонченою плавністю форм, чим дуже нагадував традиційний японський айкуті. Такий тип ножа зараз часом так і називають «танто Люма», з чого ми можемо зробити висновок, що від того, що ми звикли називати саме «американським танто», він дещо відрізняється.

Проте початок популяризації танто у США було покладено. І в цьому головна заслуга Люма.

Той вид, до якого ми звикли американському танто надав інший, не менш знаменита і, безсумнівно, куди більш одіозна людина – глава Cold Steel Лінн Томпсон.

Для початку, Томпсон дещо спростив форму клинка, надавши йому той самий знаменитий «стамесочний» вигляд. Чим значно підвищив його технологічність. Та й дизайн багато хто полюбив саме цей. Дуже вже схожий такий танто на «справжню» катану.

А потім, завдяки своєму натиску та вкрай активній  і вмілій рекламі, Томпсон розкрутив американський танто, зробив його всесвітньо відомим і масовим.

Відразу варто зазначити, що той самий знаменитий кінчик американського танто, про який йтиметься нижче, не є винаходом президента Cold Steel. При всій повазі та захопленні цією персоною, варто зазначити, що танто такої форми, хоч і не були наймасовішими, але все ж таки відомі в Японії ще з 8 століття. Деякі з тих древніх танто збереглися і досі. Як правило, вони зберігаються у храмах.

Але це аж ніяк не скасовує того факту, що всі любителі американського тантуо повинні бути вдячні саме Томпсону. Бо саме він звернув увагу на цей чудовий ніж, а потім фактично продав його всьому світу.

Дуже часто честь винаходу американського танто приписують іншому відомому найфмейкеру Філу Харстфілду. Але тут необхідно відзначити важливий факт:  кінчик клинка танто Хартсфілда має ту саму "рубану". форму, але, при цьому, він відрізняється одностороннім заточенням, як у зубила чи у японського кухонного ножа, в той час, як дизайнери Cold Steel залишилися вірними традиційному двосторонньому заточуванню.

У принципі, форма клинка типу «американський танто» не є запатентованою жодним із виробників, а тому широко відтворюється, модифікується та видозмінюється по всьому світу. Є свої тантоїди і в лінійці Grand Way, і дуже непогані.

>

 

Особливості будови та основні переваги американського танто.

Безперечно, що багато кому американський танто подобається саме завдяки обрисам його клинка. Легка кривизна клинка, що плавно переходить у довге пряме руків'я, вістря клинка, дуже схоже на те саме «киссаки» японських катан, справді роблять цей ніж схожим скоріше на маленький самурайський меч.

Але є у американського танто і низка цілком практичних переваг:

По-перше, надзвичайна міцність вістря клинка. Особливо добре ця особливість будови проявляється у поєднанні з високими прямими спусками і великими кутами заточування, які часто навмисно робляться на «передній» ріжучій кромці. В результаті, таким клинком можна без побоювання протикати, підчіплювати, колупати щось в'язке та тверде, що зазвичай не рекомендовано звичайним ножам.

По-друге, у цього клинка чудова проникаюча здатність. Лінн Томпсон присвятив чимало часу ефектним демонстраціям «бронебійних» властивостей американського танто Втім, зустрічаються люди, які стверджують, що найкращого ножа для розрізання мішків із добривами вони в житті в руках не тримали. Мотайте на вус.

По-третє, наявність двох ріжучих кромок значно підвищує універсальність цього ножа.

Довгу основну ріжучу кромку американського танто можна зробити тонко зведеною і придатною саме для різання, а передню «носову» частину заточити на великий кут і без побоювання розкривати ним консерви, різати міцні пакунки, картон або навіть підколупувати, або віджимати щось громіздке або в'язке. Також, переднє лезо може працювати як скребок чи стамеска.

В цілому, обом ділянкам РК можна зробити різні спуски або кути заточування. І зробити це дуже легко.

Ну і по-четверте, місце переходу одного леза в інше,  утворює своєрідний «зуб» – кут між двома ділянками ріжучої кромки. Сам по собі він явно міцніший за вістря звичайних ножів. При цьому він породжує особливу техніку різання – за допомогою кута перетину кромок. При цьому різ виходить легко контрольованим і акуратним, що дозволяє працювати із самими різними матеріалами. Те ж розрізання таких щільних матеріалів, як шкіра, ковролін, лінолеум, таким «зубом» робити надзвичайно зручно.

 

Отже, перерахуємо основні особливості та переваги американського танто:

1. Вістря клинка американського танто дуже міцне і має високу проникаючу здатність; 2. У танто дві різні ділянки ріжучої кромки, які можна пристосувати для різних робіт; 3. Кут переходу між ріжучими кромками (так званий «зуб») має особливі ріжучі властивості;
4. За всієї складності, вся суть американського танто це – технологічне спрощення: такий клинок виготовити і заточити нескладно, кінчик такого ножа точити теж простіше.

 

Складані американські танто. Їхнє походження та різноманітність.

Абсолютно новий етап у житті американського танто настав, коли на нього звернув свою увагу інший відомий ножовий майстер – Ернест Емерсон. Його стараннями на світ з'явилася нова версія цього популярного ножа – складана.

Складаний танто буквально відразу став користуватися приголомшливою популярністю. Фірма Benchmade навіть виділила для танто Емерсона окрему лінію серійного виробництва, на якій і вироблялась знаменита модель CQC 7 та її нащадки.

Звичайно, інші виробники теж несиділи склавши руки, і зараз фактично будь-який бренд, що поважає себе, має свою версію складаного танто в асортименті.

На нашому сайті такі ножі також представлені у великій різноманітності. В інтернет-магазині Grand Way ви зможете знайти і купити різні складні танто, починаючи від недорогих бюджетних моделей і закінчуючи преміальними виробами світового рівня якості.

 

Як бачимо, сучасні танто напрочуд багатоликі. Природно, ця різноманітність пояснюється високою популярністю цього ножа. І популярність ця цілком заслужена.
Якщо і ви захотіли долучитися до армії шанувальників цих «кишенькових катан», наш сайт з радістю пропонує вам свої послуги. На сторінках інтернет-магазину Grand Way ви легко зможете вибрати та купити американський танто на свій смак!

 

Напишите свой комментарий